Yerelleştirme (Lokalizasyon)

Yerelleştirme, çok genel olarak çevirisi yapılan her türlü metnin özellikle de yazılım, oyun, reklam sloganları gibi metinlerin ulaşacağı ülke veya etnik gruba göre uyarlanması anlamına gelmektedir.

Her toplumda o toplumun tarihsel süreci boyunca ortaya çıkmış ve kullanılagelmiş atasözleri, deyimler ve sözcük grupları bulunur. Bu tür tümce veya sözcük gruplarını her zaman başarılı bir şekilde hedef dile çevirmek mümkün olmayabilir. Lokalizasyon olarak da adlandırdığımız yerelleştirme işte tam da bu noktada devreye girer. Yerelleştirme sayesinde hedef dile çevrilen metin o ülkeye, bölgeye veya etnik gruba has bir üsluba kavuşmuş olur.

Çeviri hizmeti alan firmaların amacı çoğu zaman ürünlerini farklı ülke pazarlarında son kullanıcılara ulaştırmaktır. Bu ürün bir yazılım, uygulama, bilgisayar oyunu veya broşür ve katalogla tanıtımı yapılan herhangi bir ürün olabilir. Bu nedenle sağlanan tüm içeriklerin hedef kitlenin dil kullanımına, kültürüne, tarihine ve hassas olduğu konulara uygun ve doğru anlamı ifade edecek şekilde sağlanması stratejik öneme sahiptir.

Yerelleştirme işlemi aşağıdaki adımları içerir:

 • Çevirisi yapılacak olan metinleri kültürel ve politik açıdan hassasiyetle ele almak
 • Yerel bölge halkının dil kullanımına uygun olarak çevirmek
 • Yerel pazar için geçerli olan terimleri saptayarak çeviride kullanmak
 • Satış sloganları, reklam mesajları gibi sözcük ve sözcük grupları için müşteriye farklı çeviriler sunmak ve müşterinin onayını almak
 • Tarih, zaman, rakam, para birimi, ölçü birimi, adlar, adresler vb. bilgileri hedef dile uyarlamak
 • Son onay için müşteriye danışmak

Yerelleştirme ya da lokalizasyon, birebir çeviriden farklı bir bakış açısına sahip ve bu alanda tecrübe sahibi uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Bu uzmanlar çevirisi yapılan konuya dair yaratıcı bir çeviri anlayışına ve yerel dilde uzmanlığa sahip olmalıdır.

Infınıty Çeviri ve Danışmanlık Hizmetleri

INFINITY ÇEVİRİ

Caddebostan mah. Nihat Kızıltan sok. No: 6/9 Kadıköy, 34728 İstanbul-Türkiye

TELEFON

+90 532 230 35 14
+90 216 459 72 10

 

 

Infinity Çeviri / Dosya gönder
  1. Şirket
  2. * Adınız Soyadınız
  3. * Telefon Numaranız
  4. * Email Adresiniz
  5. Mesajınız

Büyük dosyalarınız için infinityceviri@gmail.com adresimizi kullanabilirsiniz.

TOP